תליית תמונה – 5 טיפים לתליית תמונה בקלות

איך תולים תמונה? 5 טיפים מעשיים לתליית תמונה

יצירת האמנות כבר מחכה לתפוס את מקומה על הקיר, ולהכניס יופי, סטייל, וחמימות לחלל! בשלב זה, אתם בוודאי שואלים את עצמכם איך תולים תמונה? מה הגובה הנכון לתלייה, והיכן כדאי למקם אותה. בדיוק על השאלות האלה נשמח לענות. תליית תמונה על הקיר, קצת כמו ציור, היא יצירת קומפוזיציה מאוזנת והרמונית של אלמנטים על גבי פורמט נבחר. כאשר ממקמים את התמונה על הקיר, עושים זאת באופן המחמיא ביותר לחלל ולתמונה. המטרה בתלייה נכונה היא תחושת איזון והרמוניה בחלל, המדגישה את יופייה של יצירת האמנות.

אז איך תולים תמונה בצורה נכונה למראה הרמוני? הכנו עבורכם 5 טיפים מעשיים ופשוטים לתליית תמונה.

טיפ 1 – איך בוחרים נכון את צבע התמונה?

 • מומלץ להתאים בין הצבעוניות של התמונות, לבין צבעוניות החלל בו הן ייתלו. הכוונה, שהצבעים העיקריים בחלל יחזרו על עצמם בתמונות. רצוי שהצבעים יהיו מאותה ״משפחה״, אך ההתאמה לא חייבת להיות מדויקת. כאשר הצבעים קרובים אך לא זהים, אפשר לראות שהתמונות הותאמו לחלל, ולא נרכשו מראש, כסט, יחד עם הריהוט.
 • לחילופין, צבע התמונות יכול להיות שונה לחלוטין מהצבעים בחלל, אך כזה שמשלים אותם באופן הרמוני. למשל, מעל ספה כחולה כהה, תמונות בגוון ורוד פודרה יראו נפלא. הגוון הורוד מתאים לכחול, ומעדן אותו.
 • טעם אישי והמראה שתרצו להשיג – זה מה שקובע. למשל, תמונות בעלות צבעוניות חזקה יעניקו מראה דרמטי בחלל בעל גוונים ניטרליים. לעומת זאת, תמונות בעלות גוונים ניטרליים, בהירים ועדינים, יעניקו מראה מעודן והרמוני.

טיפ 2 – התאמה בין גודל התמונות לחלל ולקיר

 • התאמה בין גודל התמונות לבין גודל החלל חשובה ליצירת מראה מאוזן. תמונות גדולות מידי לחלל קטן יגרמו לתחושה של צפיפות. לעומת זאת, תמונות קטנות מידי בחלל מרווח, יבלעו ולא יהיו מספיק משמעותיות. בנוסף, נבדוק את רוחב וגובה השטח לתלייה על הקיר, כולל אלמנטים שנמצאים עליו – כמו מנורות קיר, שקעי חשמל, מזגן, או הנמכה. חשוב להשאיר שטח סביב התמונות, ולא לצופף או להצמיד אותן לאלמנטים אחרים.
 • רצוי ששטח התמונות כולל הרווחים יהיה בפרופורציה מתאימה לזו של שטח הקיר לתלייה. לדוגמה, אם שטח הקיר שנותר לתלייה מהקצה העליון של הספה ועד התקרה הוא בפרופורציה רוחבית מאוד, נוכל להתאים לו זוג תמונות ריבועיות, שלוש תמונות מלבניות אורכיות, וגם סט תמונות בגדלים שונים, שיחד מהוות קיר גלריה.

טיפ 3 – מיקום התמונות על גבי הקיר

 • מומלץ לתלות את התמונות לפי מרכז רוחב הקיר. אם הקיר ארוך ומתמשך, אפשר להתייחס למרכז של אלמנט משמעותי שליד הקיר. למשל, תליית תמונות במרכז שמעל הספה / השולחן, בין שתי מנורות קיר, או בין חלון לקצה הקיר. במידה ויש ״סתירה״ בחלל, כמו במקרה של ספה שאינה ממורכזת למנורות שמעליה, אפשר למרכז לפי האלמנט הבולט ביותר לעין.
 • יש שיעדיפו לתלות את התמונות באופן א-סימטרי כדי ליצור מראה מעניין. גם כאשר מחליטים לתלות כך, רצוי ליישר את התמונות לפי יחס וחלוקה דמיונית של שטח התלייה כולו (למשל רבעים, או שלישים). כמו כן, ליצור איזון מבחינת משקל, על ידי מתן ״מענה״ בעזרת אלמנטים עיצוביים נוספים. לדוגמה, תליית תמונות מעל השליש השמאלי של ספה, כאשר מן העבר השני, עומדת מנורה רצפתית המגיעה אל מעל צידה הימני של הספה. או, תליית תמונה לצד שולחן, ליד מנורה.

טיפ 4 – יצירת מרווחים נכונים בין התמונות

 • למראה אחיד ומסודר, מומלץ לתלות את היצירות במרווחים זהים. הרווח המומלץ הינו בין רבע לשליש מרוחב כל יצירה. עם זאת ניתן ״לשחק״ ולהתאים את הרווח לפי רוחב הספה. כלל אצבע – רוחב כל היצירות, כמקשה אחת, אמור לתפוס כ-2/3 מרוחב הספה. עם זאת, יש כאלה שאוהבים תמונות גדולות מאוד התופסות את כל רוחב הספה.
 • למי שמעדיף מראה אקלקטי ומיוחד, אפשר לשחק עם המרווחים, כך שלא יהיו זהים. למשל, בעת תלייה של מקבץ תמונות בגדלים שונים.
 • חשוב להשאיר שטח סביר שיתן ״אוויר״ בין התמונות לבין אלמנטים נוספים על הקיר. שימו לב לא לצופף ולהצמיד את היצירות לאלמנטים אחרים שעל הקיר או לקצוות הקיר. כמו כן, בתלייה ליד חלון עם וילון, יש לקחת בחשבון את רוחב הוילון.

טיפ 5 – גובה תלייה נכון

 • הגובה האידיאלי לתליית תמונות הוא כזה שיהיה נוח ונעים לצפות בו. תלייה גבוה מדי תגרום למראה מרחף ותלוש, ואילו נמוך מדי עלול ליצור תחושה של צפיפות. אז מה נכון? נהוג להתייחס לגובה עיניים של אדם ממוצע, ובהתאם לכך לתלות את התמונות כך שהמרכז שלהן יהיה בגובה 155-160 ס״מ מעל הרצפה. כדי לחשב מה קו הגובה העליון לתליית של כל תמונה, נוסיף לגובה עיניים של אדם ממוצע, כמחצית מגובה התמונה. לדוגמה – הקו העליון של התמונות (מהריצפה עד לקצה העליון של התמונות), עבור תליית תמונות שאורכן 70 ס״מ, הוא כ-195 ס״מ (160 ס״מ  + 35 ס״מ).
 • כאשר תולים תמונות מעל ספה, הרבה חוששים לתלות תמונות בגובה נמוך, כדי שאנשים שיושבים עליה לא יפגעו בתמונות, ותולים אותן גבוה מידי. חשש זה כלל אינו במקום, כיוון שבדרך כלל נשענים על כריות גב הספה ולא מצמידים את הראש לקיר.
 • אם מדובר בתלייה של יותר מתמונה אחת, אפשר לשחק עם הגבהים, להסיט מעט את התמונות כך שיתלו בגבהים שונים, למראה קליל ומודרני.

קראתם עד הנה ועדיין מתלבטים? נשמח להציע לכם ייעוץ אישי בהתאמת האומנות לחלל, ללא עלות וללא התחייבות. הייעוץ כולל הדמיות שיעזרו לכם לראות איך יצירת האמנות שבחרתם תשתלב בחלל – הקליקו כאן לקבלת הייעוץ וההדמיה.