תמונות ממוסגרות – איך בוחרים מסגרת לתמונה?

בית חלומותינו לא מסתכם בעיצוב האדריכלי בלבד, אלא גם בתפיסה הדקורטיבית של כל מה שמצוי או תלוי בתוכו. אנחנו משקיעים מאמצים וזמן בבחירת הפריטים שילוו ויעשירו את חיינו. אומנות בכלל, ותמונות בפרט, תורמות משמעותית לאיכות חיינו ולאושר שלנו. לאחר שבחרנו יצירות אמנות המשקפות את טעמינו, עלינו לבחור מסגרות לתמונות. תמונות ממוסגרות בצורה נכונה יעצימו את האומנות, ישמרו על התמונה וישמחו אותנו לשנים רבות.

הקשר בין מסגרת התמונה ליצירה ולחלל

בבואנו לבחור מסגרות לתמונות, עלינו להתחשב בהתאמה שלהן ליצירות עצמן, מבחינת הסגנון והצבעוניות. תמונות ממוסגרות צריכות להתאים גם לחלל בו הן תלויות ולאופי הבית. לדוגמה, בבית בעל סגנון כפרי נוכל לשלב תמונות במסגרות עץ שימשיכו את הסגנון העיצובי. בתוך סלון בסגנון מודרני, ניתן לשלב תמונה במסגרת אלומיניום עם חיפוי זכוכית, בעלת מראה מודרני וקליל. נוכל גם ליצור ניגוד מעניין בין סגנון התמונות לחלל. לדוגמה, לבחור דווקא מסגור מתכת (מסגרות אלומיניום) בסגנון מודרני וקריר, שיהווה ניגוד לאופי הכפרי והחמים של החלל, או תמונה במסגרת עץ שתכניס חמימות נעימה לחלל מודרני וקריר. 

איך בוחרים מסגרת נכונה?

בבחירת מסגרות לתמונות, אין נכון או לא נכון. הטעם האישי שלנו הוא הקובע, אבל בכל זאת, יש כמה כללים שעוזרים לנו לבחור את המסגרת הנכונה. אם נבין את האפקט שיוצרת המסגרת על המראה, נוכל ביתר קלות לבחור מה מתאים לנו. המסגרת, יפה ככל שתהיה היא לא מרכז היצירה. המיקוד צריך להיות על האומנות עצמה. על המסגרת להחמיא לציור, להשלים ולהדגיש אותו. אפשר לערב סגנונות תוך תשומת לב ניכרת לסגנון של הציור עצמו. עלינו להקדיש מחשבה לבחירת החומר ממנו עשויה המסגרת, הצבע, העובי, הסגנון והגימור.

זה נשמע מעט מסובך, אך לא חייבים מעצב פנים כדי לבחור תמונות ממוסגרות.
קבלו טיפים שיעזרו לכם להתמקד בבחירת המסגרות:

  • למראה מודרני וקליל, נבחר במסגרות אלומיניום דקיקות המגיעות בצבעים שחור, זהב, כסף או לבן. רוחבן של מסגרות האלומיניום, פחות מסנטימטר בחזית, ועומקן מהקיר, כ-2 ס״מ, משווים להן מראה דקיק ואלגנטי במיוחד. מסגרות אלומיניום בדרך כלל משמשות עבור הדפס נייר המודבק על מצע קשיח עם חיפוי זכוכית. ניתן למסגר גם קנבס בשיטה זו של הדבקה, במסגרות אלומיניום. בד הקנבס עמיד ולכן אין חובה לחפות אותו בזכוכית. תמונות קנבס במסגרות אלומיניום ללא חיפוי זכוכית הן בחירה מוצלחת למי שמעוניין בגימור מט לחלוטין ומראה דקיק ועדין.
    טיפ – לא מומלץ לבחור מסגרות אלומיניום בחיפוי זכוכית עבור תמונות ענקיות וגדולות במיוחד, בשל כובד משקל הזכוכית. למשל, עבור תמונות ענקיות לסלון מעל 120 ס״מ, עדיף לבחור תמונות קנבס במסגרות עץ המגיעות ללא חיפוי זכוכית.
  • למראה כפרי וחמים, נבחר במסגרת עץ חזקה ועמידה, שמדגישה את הטקסטורה הטבעית של העץ. מסגרות לתמונות עשויות עץ מגיעות במבחר גוונים – מסגרת עץ טבעי בהיר, מסגרת עץ אלון, ומסגרת עץ צבוע בשחור, זהב, או לבן. מסגור תמונות במסגרות עץ מתאים לנייר וגם לקנבס. כאמור, הדפס הנייר מגיע עם חיפוי זכוכית, ולעומתו, הדפס הקנבס מגיע ללא חיפוי זכוכית. תמונות קנבס במתיחה ועיטוף, בתוספת מסגרות עץ חיצוניות הן בעלות מראה מרשים, מסיבי, יוקרתי ואלגנטי במיוחד.
  • תמונות קנבס בעיטוף גלריה – שיטת מסגור זו מתאימה לקנבס בלבד. הבד מתוח על גבי מסגרת עץ פנימית כך שהציור / איור ממשיך ועוטף את המסגרת גם בצדדים, ונראה לעין מכל צדדי התמונה. התמונה בולטת מין הקיר, והמסגרת אינה נראית לעין. בצורה זו של מסגור אין בעצם את המסגרת שיוצרת קונטרסט בין הקיר לתמונה, כך שהיא משתלבת בצורה עדינה עם גוון הקיר שמאחוריה. 
  • כשבוחרים מסגרות לתמונות עם חיפוי זכוכית, חשוב שאיכות הזכוכית ורמת השקיפות יהיו גבוהות. כמו כן, יש להתחשב במידת ההשתקפות על גבי הזכוכית. גימור מט, בעל הברקה עמומה, ישרת את התמונה היטב דווקא במקומות מוארים מאוד או בקרבה לגופי תאורה. לעומת זאת, יש שאוהבים דווקא גימור מבריק, שמקרין ברק חזק על התמונה, ומעניק לה נופך יוקרתי ומרשים. 
  • רצוי לשמור על פרופורציה מתאימה בין גודל הציור לעובי וגודל המסגרת שנבחר. מסגרת בעלת עובי מסוים תראה דקה ועדינה יותר יחסית לציור גדול, ועבה יותר יחסית לציור קטן.
  • שוליים לבנים דמויי ״פספרטו״ מעניקים ״במה״, מדגישים את הציור, ומאפשר לו "לנשום" במסגרת. השוליים מהווים הפרדה בין הצבעוניות שבתמונה לצבע הקיר והמסגרת. לרוב משתמשים בהם עבור תמונות ממוסגרות עם זכוכית, ופחות עבור תמונות קנבס בעיטוף גלריה, בהן האיור ממלא את המסגרת עד הקצה ואף ממשיך ועוטף את המסגרת הפנימית מבחוץ. הבחירה בשוליים בסופו של דבר היא עניין של טעם אישי.
  • לבסוף, נושא הציור יכוון אותנו גם בבחירת המסגרת. אומנות היסטורית בציור שמן לא תתאים למסגרת אלומיניום דקיקה בדיוק כשם שפוסטר מודרני לא יראה טוב במיוחד במסגרת עץ עבה וכבדה. 

עדיין לא בטוחים ומתלבטים? נשמח לייעץ ולעזור לכם בבחירת מסגרות לתמונות בהתאם לטעמכם ולחלל שלכם. נוכל לייצר עבורכם הדמיות, שיעזרו לכם לראות איך יצירת האמנות שבחרתם תשתלב בחלל, ללא עלות וללא התחייבות –
הקליקו כאן לקבלת ייעוץ בהתאמת האומנות לחלל.

מסגרות לתמונות שאנו מציעים: